Výrobní stroje, s.r.o. 
Nabízíme soustruhy, frézky, vrtačky, brusky, pily, ohýbačky, lisy, zakružovačky, děrovačky, nůžky, svěráky, obráběcí nástroje, kleštiny, otočné stoly, posuvná měřítka, mikrometry, gratitové desky, úchylkoměry, odsavače, dílenský nábytek...

Česky Slovensky


O společnosti


Stroje pro zpracování dřeva

Příslušenství strojů

Měření a odměřování

Obráběcí nástroje

NářadíVybavení dílen

Univerzální soustruhy na kov

Srovnání jednotlivých typů soustruhů najdete na konci této stránky.

Soustruhy-srovnání jednotlivých typů

Jak vidíte, náš sortiment soustruhů na kov zahrnuje soustruhy od nejmenších, s točným průměrem 180mm, až po soustruhy dílenské s točným průměrem přes 350mm. V případě zájmu obvykle dovedeme zajistit i soustruh v naší nabídce běžně nevedený.
Přestože jsme především obchodní firma, zabýváme se též úpravami soustruhů-dle přání zákazníka, ale především seřízením strojů na žádané parametry. Základní seřízení soustruhů je zahrnuto v jejich ceně, takže po dodání je stroj ihned připraven k práci.
Nyní bychom Vás již rádi blíže seznámili s některými našimi soustruhy:


Soustruh SD-230

Soustruh zaujme především velkou točnou délkou (750mm, ve verzi K pak 550mm). Zřejmě hned poté padne pozornost na Nortonovu převodovku pro řazení posuvových rychlostí. Je sice "jen" jednostupňová, takže výměně ozubených kol při změně velikosti posuvu se často nevyhneme, ale i tak vede k urychlenní práce při závitování. Posledním, na první pohled nepřehlédnutelným, prvkem je suportová skříň. Kromě známých kliček posuvu suportů a páky uzavírání dělené matice (pro závitování) upoutá pozornost ještě jedna páka - páka podélného autoposuvu. Při běžném soustružení s autoposuvem tak nemusíte "odírat" dělenou matici, vždy nastavovat pomocí výměnných kol malé uběrací stoupání, ale pouhým otočením této páky zapnete pomalý autoposuv-a to při prakticky jakémkoliv nastavení výměnných kol. Navíc si můžete jeho rychlost rychle snížit přeřazením Nortonovy převodovky. Zde tkví hlavní výhoda soustruhu SD-230: je ideální pro práce, kdy často střídáte "velký posuv" při řezání závitů s "malým posuvem" při uběrání materiálu.
Pohon soustruhu zajišťuje 550/750W kondenzátorový motor na 230V s rozběhovým kondenzátorem. Převody jsou tvořeny primárním převodem ozubeným řemenem a sekundárním převodem klínovým řemenem PUR 5M, speciálně určeným pro pohony vřeten obráběcích strojů. V řemenici nejnižších otáček je vložena prokluzová spojka, bránící přetížení stroje.
Soustruh SD-230 je sériově vybaven závitovými hodinkami, 3čelisťovým sklíčidlem 100mm (upevněným přes centrální závit), pevnými hroty MK2 a MK3, výměnnými koly, stěnou ostřiku, vanou na třísky a základním nářadím.
Volitelně jej lze doplnit lunetami, 4 čelisťovým sklíčidlem se samostatně stavitelnými čelistmi, lícní deskou, otočným hrotem MK2, vrtacím sklíčidlem do koníka, vertikálním suportem pro frézování...


Soustruh SD-250B

Soustruh SD-250B má točnou délku 750mm a oběžný průměr nad ložem 250mm. Dutina vřetene má vrtání 26mm a je kužel MK4. Dále je soustruh vybaven plynulou regulací otáček, je dodáván pouze v provedení na 230V. Mechanické převody vřetene jsou tvořeny jediným klínovým řemenem PUR 7M, pomocí kterého lze volit rozsahy otáček 125-1250/250-2000. Na čelní straně vřeteníku je umístěn displej zobrazující aktuální otáčky vřetene. Soustruh má mechanickou převodovku pro posuvy - první stupeň určen pro volbu smyslu stoupání šroubovice a pro řazení velikosti posuvu slouží jen její druhý stupeň. Toto je výhodné v případech, kdy často měníte smysl stoupání závitu (nebo posuvu), a jen příležitostně jeho velikost.
Základní výbavou soustruhu SD-250 je 3 čelisťové sklíčidlo 125mm, pevné hroty MK2 a MK3, stěna ostřiku, vana na třísky, kryt vodícího šroubu, výměnná kola a základní nářadí.
Výbavu soustruhu lze rozšířit o lunety, 4 čelisťové sklíčidlo se samostatně stavitelnými čelistmi, lícní desku, závitové hodinky, posuvovou převodovku (provedení X), otočný hrot MK2, vrtací sklíčidlo.


Soustruh SD-280

Nejmasivnější typ z řady SD-jeho hmotnost je 218kg. Vyjímečná je také šířka lože 180mm, zajišťující tuhé a přesné vedení nástroje. Oběžný průměr nad ložem je u soustruhu SD-280 280mm, vzdálenost mezi hroty 610mm.
Pohon vřetene zajišťuje stejnosměrný motor o příkonu 1000W s plynulou regulací. Převod na vřeteno je tvořen kínovým řemenem. Aktuální otáčky vřetene se zobrazují na displeji na horní straně vřeteníku.
Soustruh SD-280 se vyznačuje i posuvovou převodovkou , nejdokonalejší z výše uvedených typů. První stupeň slouží pro zvolení smyslu stoupání závitu, a následující dva stupně pro volbu stoupání. Celkově trojstupňová převodovka tak eliminuje nutnost výměny posuvových kol na minimum.

Základní i volitelná výbava soustruhů SD-280 je stejná jako u SD-250 a SD-250B.

Soustruh C-4

Menší typ soustruhu s oběžným průměrem nad ložem 210mm a vzdáleností mezi hroty 420mm. Dutiny vřetene a pinoly koníku mají v této kategorii standardní rozměry: MK3/20mm a MK2.
Nestandardní, a to i ve vyšších kategoriích, je pohon vřetene. Zajišťuje jej 1000W bezkartáčový elektronicky řízený motor. Díky tomu je zajištěn dostatek kroutícího momentu i v malých otáčkách, kde jiné druhy motorů již zcela ztrácejí moment. Soustruh má proto jen jediný mechanický převod klínovým řemenem a veškerá změna otáček se provádí elektronicky. Elektronické řízení motoru umožňuje obsluze přesné nastavení požadovaných otáček pomocí tlačítek a displeje na vřeteníku.
Soustruh C-4 má velice propracovanou suportovou skříň-obsahuje nejen mechanismus dělené matice pro závitování, ale také převody pro podélný a dokonce i příčný autoposuv. Velikost posuvu se nastavuje výměnnými koly na lyře na levé straně vřeteníku.
Další příjemnou výbavou tohoto soustruhu je excentrické rychloupínání koníka. Při jeho ustavování tak nemusíte vždy sahat po klíči, ale stačí jednoduše zatlačit na páku na jeho zadní straně a ihned dojde k upnutí koníka na loži.
Zajímavostí je otočný knoflík na vřeteníku, sloužící k odpojení pohonu vřetene od motoru. Tato funkce byla implantována kvůli využití soustruhu s přídavným zařízením-frézkou, aby bylo možno při frézování plně využívat autoposuvy soustruhu (které se neodpojují), a zároveň aby obsluhu neohrožovalo točící se vřeteno soustruhu.

V základní výbavě soustruhu C-4 je 3 čelisťové sklíčidlo 100mm, pevný hrot MK2, vana na třísky, stěna ostřiku, základní seřizovací nářadí.

Volitelně lze dokoupit lunety, lícní desku, 4 čelisťové sklíčidlo 100mm se samostatně stavitelnými čelistmi, otočný hrot, vrtací sklíčidlo.

Soustruh DIY-1619

Stolní soustruh vycházející z kombinovaného stroje OC-800 3v1. Vzdálenost mezi hroty je 500mm, je možno jej dodat i v délce 800mm. Soustruh DIY-1619 má extrémní oběžný průměr nad ložem- 420mm. Výborně se tak hodí pro obrábění rozměrných plochých součástí - brzdových kotoučů, bubnů, v modelářství ojnic...
Pohon vřetene soustruhu zajišťuje jedno nebo třífázový motor na 230/400V, přes klínové řemeny. Vřeteno má velké vrtání 28mm, dutina vřetene je MK4.
Suportová skříň obsahuje mechanismus dělené matice pro řezání závitů a také mechanismus příčného autoposuvu. Podélný autoposuv je veden vždy přes dělenou matici. Posuvová převodovka se skládá z mechanicky řaditelné převodovky pro volbu velikosti stoupání (3 stupně), výměnných ozubených kol, a mechanické spojky umístěné těsně před vodícím šroubem. Touto spojkou lze odpojit pohon vodícího šroubu a šetřit tak opotřebení suportové skříně v případech, kdy autoposuv nepotřebujeme.
Soustruh má rybinové lože společné pro suport i koník. Koník je rychloupínací, k jeho upnutí na loži tak není potřeba žádné nářadí. Dutina koníku je MK3, což umožňuje použití robustního příslušenství.

Standardní výbavou soustruhu DIY-1619 je 3 čelisťové sklíčidlo 130mm, pevný hrot MK3, výměnná kola a seřizovací nářadí.

Volitelně lze dokoupit lunety, lícní desku, 4čelisťové sklíčidlo se samostatně stavitelnými čelistmi (160mm), otočný hrot MK3 a vrtací sklíčidlo.
Ceny jsou koncové, vč. 21% DPH. Jsme plátci DPH.